– Å være leder for Africa Bureau midt i en pandemi, har vært svært krevende. Vi benyttet imidlertid anledningen til å sikre støtte til afrikanske land, slik at vi kan håndtere COVID-19 sammen.
Vi iverksatte en plan om å gi smittevernutstyr til helsearbeidere til en verdi av USD 1,2 millioner til 11 land. Vi støttet også Senegals nasjonale tiltak mot COVID-19.
Pandemien synliggjorde behovet for støtte til afrikanske helsesystemer. Nå har vi et skip med alle fasiliteter som trengs for å gi gratis kirurgi. Vi kan også høyprioritere kapasitetsbygging og gi afrikanske kolleger anledning til å utføre operasjoner om bord. Vi jobber på samme lag. Det er som en drøm.

Vil du vite mer om når ledere innen helse for 29 afrikanske land møttes i Dakar, Senegal, for å utarbeid en felles plan for hvordan å sikre og styrke arbeidet for tilgjengelig og trygg kirurgi i Afrika innen 2030, klikk her: