Guineas eneste tannlegeskole er ved Gamal-universitet i Conakry. Den ble bygget for 20 år siden, men har aldri hatt en egen tannklinikk.
Det betyr at studentene ikke har hatt praksis i løpet av utdannelsen. Den eneste gangen de har gitt tannlegebehandling, er til eksamen. Dermed måtte studentene bare satse på at de får mer praktisk trening senere, en lærlingeplass eller mentorer som er erfarne tannleger.
Lokalene hadde utstyr som ikke fungerte (tannlegestoler som var i stykker, få instrumenter, mangel på sugeanlegg, knuste vinduer og fliser som manglet på gulv og vegger). Det var ikke et egnet læremiljø for studentene.

Derfor samarbeider Mercy Ships med Gamal-universitet om et kraftig løft for tannhelsetjenesten i Guinea: Tannlegestudentene får trent på klinisk behandling side om side med kolleger fra Mercy Ships. De får også dybdetrening og forståelse for hva det vil si å gi tannlegebehandling av høy kvalitet – med moderne utstyr i lokaler renovert av Mercy Ships.
Det er over 50 studenter ved tannlegeskolen. Fire av dem har så fremragende resultater at de er blitt valgt ut til å trene fremtidige tannlegestudenter. De har hatt rundt 200 pasienter, har trukket rundt 600 tenner hver og har utført over 100 fyllinger hver. Takket være innsatsen fra studentene, har Mercy Ships behandlet rekordmange pasienter i Guinea.


Etter feltoppdraget overtar tannlegeskolen altså et nyoppusset opplæringssenter med moderne utstyr som er godt egnet til studentpraksis i mange år fremover. Klinikken blir en vital del av hjelpen som blir igjen på land etter at «Africa Mercy» har seilt videre.
Mercy Ships ønsker ikke bare å hjelpe dem som kommer til tannlegen de månedene sykehusskipet ligger til kai. Nei, målsettingen er å hjelpe disse, og å være med på å bygge opp et tannlegetilbud som kan bidra til bedre tannhelse for alle innbyggerne i landet, uavhengig av når «Africa Mercy» ligger til kai.
Denne tannlegeskolen er et første trinn i en slik plan, og vi kommer til å følge dette prosjektet nøye for å se hvilken innflytelse det får på tannlegetilbudet i landet framover. På sikt, er det målsettingen sammen med helseministeriet, å utvikle både lokale kirurgiske enheter, øyeklinikker og tannhelsetilbud slik at folket i landet får den behandlingen de trenger.
Gjennom slike aktiviteter er vi med på å utvikle et lokalt helsesystem som kommer til å gjøre en forskjell for lokalbefolkningen.