Togo.
Mercy Ships bygger videre på det strategiske samarbeidet med Togo. Fokuset er øyeoperasjoner og trening som har gitt 1.688 mennesker synet tilbake. Mercy Ships støtter Sight.org, en organisasjon i Togo. Vi bidro til 843 grå stær-operasjoner i 2023.
Mercy Ships fortsetter støtten til dr. Wodomés treningsinstitutt for fjerning av grå stær. Han har trent med Mercy Ships tidligere og er nå Togos ledende øyekirurg. Han er også Mercy Ships’ konsuIent for øyeoperasjoner. I 2023 finansierte Mercy Ships 1.265 grå stær-operasjoner ved dr. Wodomés klinikk og støttet trening i øyekirurgi for 10 praktikanter.
Benin.
Mercy Ships ga 66.831 kurstimer i næringsrikt jordbruk gjennom Food for Life-prosjektet. Senere på året deltok 101 kirurger på kurs i essensiell smertelindring. Begge kursene hadde et Train the trainer komponent, som er undervisning i videreformidling av kursinnholdet.
Sør-Afrika
Mercy Ships holdt 8 SAFE-kurs i sikker anestesi (SAFE: Safer Anesthetics from Education) flere steder I Sør-Afrika. Kursene ble ledet av Mercy Ships i samarbeid med flere partnersykehus. Det ble undervisning både om sikker obstetrikk og sikker pediatri. Flere av kursene inneholdt Train the trainer-komponentet.