I oppveksten undret dr. Abraham Camara seg over at folk oppsøkte faren hans for å få medisinsk hjelp. – Faren min var lærer og den eneste i lokalsamfunnet med universitetsutdannelse, forteller dr. Camara. Han arbeidet for regjeringen, så folk trodde han visste mye om helsehjelp.
Faren kjente på ansvaret, og ga råd så godt han kunne. Å se farens vilje til å hjelpe andre mennesker, gjorde noe med sønnen. Han bestemte seg for å studere medisin.
De tolv siste årene har dr. Camara jobbet hardt for å utdanne seg til spesialkirurg. Han tilhører Pan African Academy of Christian Surgeons (PAACS). Organisasjonen samarbeider med Mercy Ships slik at PAACS-medlemmer kan trenes i spesialkirurgi på sykehusskipene.
Dr. Camara har jobbet på «Global Mercy» med dr. Tertius Venter fra Sør-Afrika som mentor i rekonstruerende plastisk kirurgi. Han arbeidet side om side med dr. Camara på operasjonsstua i seks uker.
– Det har vært en fin anledning til å lære om mitt fagfelt fra en spesialist og få en dypere forståelse for god pasientbehandling, sier dr. Camara. Det har gjort meg tryggere på effekten jeg har som kirurg.
Han forlot skipet med bedre faglig utrustning. Empatien han arvet fra faren vil alltid være drivkraften hans.

